Answer ( 1 )

 1. Dünya Kadınlar Günü diğer ismiyle Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş milletler tarafından 8 martta kutlanan uluslararası ülkeler tarafından tanınmış olan bir gündür. 1900’lü yılların başlarında kadınların sosyal yaşamda 2. Sınıf vatandaşlık görevlerinin olmasına karşı yaptıkları grevler ve mitingler sonucu elde ettikleri başarılarının kutlanması anısına düzenlenmektedir. Türkiye’de ilk kez 8 Mart 1921 yılında Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanmaya başlanmıştır.

  Amerika’nın New York kentinde 40.000 kadın işçi tarafından 8 Mart 1857 grev başlamıştı. Bu kadınlar fabrikalarda dokuma işçisi olarak çalışıyor ve çalışma haklarından şikayetçi oldukları için bu grevi başlatmışlardı. Bu grev devam ederken polisin işçilere müdale etmesi sonucunda bu kadın işçilerden yakaladıklarını fabrikaya kilitlemeye başlamıştı. Fabrikada işçiler kilitli durumda iken çıkan yangın sonrasında kilitlerin açılmaması sonucunda 120 işçi ölmüştü. Ülke çapında yas ilan edilmiş ve cenaze törenlerine 10.000’i aşkın kişi katılmıştı.

  27 Ağustos 1910’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında Alman Sosyal Demokrat Partisi üyesi Clara Zetkin, 8 Mart 1857 yılında grev sonucunda tekstil fabrikasında çalışan ölen kadınların anısına 8 Mart günün “Dünya Kadınlar Günü” olması önerisini getirmişti. Toplantıya katılanların oy birliğiyle alınan kararıyla da kabul edildi.

  Dünya Kadınlar Günü, Amerika Birleşik Devletle’tinde çıkan gösterilerde çok fazla anılmaya başlanmıştı. Bu şekilde dünya gündemine gelen “Dünya Kadınlar Günü” Birleşmiş Milletler Genel Kurulun 16 Aralık 1977 ‘de 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kalmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin resmî sitesinde 8 Mart’ın New York’taki fabrikada çıkan yangında ölen 120 kadın dokuma işçisinin” anısına yapıldığı yazılmamıştır.

  1900’lü yıllarda dünyanın birçok yerinden kadınlara 2. Sınıf vatandaş gibi davranılıyordu ve birçok ülkede kadın işçiler çok ağır şartlarda çalıştırılıyordu. Hatta oy kullanma veya kamuda görev alma gibi hakları da bulunmamaktaydı. Süren grevlerin sonucunda kadınlar günü olarak 8 Martın seçilmesi ve Birleşmiş Milletlerin sitesinde yazmasa bile 8 Martın Emekçi kadınlar için adandığını unutmamamız gerekiyor.

  Türkiye’de ki o zamanlar ismi Osmanlı, ilk kez Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart 1921’de kutlanmıştır. O zamandan sonra hiç kutlanılmayan ve unutulan kadınlar günü aradan 64 yıl geçtikten sonra 1975’te İlerici Kadınlar derneğinin girişimleri sonucunda 8 Martta ilk kez 500 kadın katılımcının desteğiyle Ankara ve İstanbul’da kutlanmıştır.

  Git gide artan kitlesel katılım 90’lı yılardan sonra etkisini daha fazla göstermesiyle beraber geniş katılımlarla beraber kutlanmaya başladı.

Leave an answer