Answer ( 1 )

  1. Agnostisizm akımına inanan biri olarak insanların bu kadar sığ olması bana biraz garip geliyor. Hatta çevremdeki ileri görüşlü arkadaşlarımla da yaptığım tartışmalarda insanların biraz sığ düşündüğünü de görmekteyim. Genelde tepkiler ” O ne lan, var mı yok mu bilmiyorum “, “Puhahaha light erkek misin oğlum, savunsana doğru düzgün bir görüşü “, “Neden kaçıyorsun ki?”, “İnsanın biraz karakteri olur ulan ” diye bir sürü tepki aldığım. İnsanların bir şeylere inanmalarının çok basit olduğunu kavradığım tartışmalar yaşadığımı fark ettim.

    Müslüman arkadaşlarımın anlamadıkları konu ise; Bir ülkede yaşayıp, ailesinin, çevresinin ve toplumun inandıkları bir dine inanmaları ve bu seçimi kendi özgür iradeleriyle yaptıklarını düşünmeleri. Başka bir ülkede yaşasaydılar yaşadıkları ülkedeki ailelerinin inandıkları dine inanacakları sorununu bir türlü anlamıyor olmaları.

    Tanrıya inanan ve hiçbir dine inanmayan arkadaşlarım ise; Bu kadar büyük bir dünya, evren vb… bu kadar canlı çeşitliliği ve yoktan var olunamayacağı için ve akıllarının ermediği bir süreci anlatmak için bir yaratıcı olmalı fikrini savunuyorlardı.

    Ateist arkadaşlarım ise; Her şey bilimle açıklanabilir fikrini sonuna kadar savunuyorlar. İnsanların ve dünyanın zaman içerisinde oluştuğunu ama yoktan hiçbir şey yaratılmayacağı için big bang’ten öteye gidemiyor ve sundukları fikirler en sonunda tıkanıyordu.

    Söylediğim Agnostisizm felsefesine inanan biri olarak ilk başta söylemek istediğim ise Agnostisizm bir din değildir ve felsefi bir akımdır. Şu açıklama durumu biraz özetliyor aslında ” Agnostisizm ya da bilinemezcilik; teolojik anlamda Tanrı’nın varlığının ya da yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır. “

Leave an answer