Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  Yemekler yapılırken kaynamaktadır. Kaynar vaziyette olduğu için bakteriler çok sıcakta hareket edememektedir. Bu nedenle yemek taze olmaktadır. Yemek bir süre bekledikten sonra soğur ve bakteriler daha rahat edebilecek hale gelir. Böyle durumlarda yemekler dolaba konur. Dolaba konulduğunda yemek doğru ve bakteriler yine rahatça hareket edemez. Çok sıcak ve çok soğuk durumlarda Yemekler taze kalmaktadır. Fakat yaz aylarında yeni pişmiş yemekler dolaba konmadığında yemek hafif ılık olur ve bakteriler kolayca hareket edebilir. Böyle durumlarda yemek 2 saat içerisinde bile bozulabilir. Yemeği uzun süre muhafaza etmek için dondurucuya atmak gerekir. Dondurucuya atılan yemekle 1 ay dahi geçse bozulmadan saklanabilir. Eğer buzdolabında bir süre bekleyen yemeklerin bozulup bozulmadığını anlamak istiyorsanız yemeği koklamanız yeterlidir. Eğer kokusu çok az bile garip geliyorsa o yemeği yememeniz önerilir. Aksi halde mide sorunları yaşayabilirsiniz.

  Dolapta Bir Süre Bekleyen Yemekler Yenmeli midir?

  Dolap yemeklerin uzun süre dayanabileceği soğuklukta olmalıdır. Bu nedenle Bir süre dolapta beklemiş yemeklerin yenmesinde bir sakınca yoktur. Fakat yemekleri kokladığınız ağır bir koku alıyorsanız bu yemeğin bozulduğunu, bozulmaya başladığını işaret etmektedir. Tazelik genellikle yemeklerin kokusundan anlaşılır. Yemek ilk piştiğinde çok güzel kokar bu koku zamanla gitmeye başlar ve koku rahatsız edici seviyeye ulaştığında yemek bozulma aşamasına gelmiştir.

  Yemekler Nasıl Uzun Süre Muhafaza Edilir?

  Yemeği uzun süre muhafaza etme tekniklerinden en önemlisi konservelemektir. Konservelenmiş yemekler kapağı açılmadığı takdirde 1 yıl boyunca bile bozulmadan saklanabilmektedir. Diğer bir yöntem ise derin dondurucuya koymaktır. Yazın alınan domatesler ve diğer sebzeler temizlenir doğranır ve buzdolabı poşetlerine konularak derin dondurucuda saklanır. Bu besinler de 1 yıl boyunca derin dondurucuda kalsa bozulmamaktadır.

Leave an answer