Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  En fazla mevsime bağlı şekilde ortaya çıkan burun tıkanıkları basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak bazı kişilerde kronikleşen ve hiç geçmeyen burun tıkanıkları için kesinlikle bir hekim kontrolünde olunması gerekir. Genellikle kış aylarında çok görülen burun tıkanıklığı hasta olmanın habercisi olarak da nitelendirilebilir. Bazen toz ve kir de burun deliklerini tıkayarak zor anlar yaşatabilir. Peki, tüm yaş gruplarında görülen burun tıkanıklığı nasıl geçer?

  Burun Tıkanıklığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

  Küçük yaştan büyüklere kadar herkes burun tıkanıklığı rahatsızlığı ile karşılaşabilir. Yaşanan burun tıkanıklığını geçirmek için yarım bardak ılık suya yarım çay kaşı tuzu ilave edip eritin. Sonra bu karışımı tıkalı olan burnunuza çekin. Kısa bir süre sonra burun deliklerinizin açıldığını fark edeceksiniz. Bu yöntem hem doğal hemde pratiktir. Özellikle bu karışımı çocuklara da kullanabilirsiniz. Eğer bu yöntemde işe yaramadıysa en doğal ve en özel çözüm elma sirkesi kullanımıdır. Bir bardak ılık suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi atıp karıştırın. Bir miktarda bal atmanız bu karışımı daha keskin hale getirir.

  Burun tıkanıklığı bazı durumlarda çok inatçıdır. Böyle bir durumda ise bir tencereye su koyup kaynatın. İçerisine uçucu yağlardan okaliptüs ve nane yağı ekleyin ve bir taşım daha kaynatın. Üzerine bir havlu örtüp burun deliklerinizi kaynayan suyun buharına yaklaştırın. Bu şekilde de burun delikleriniz açılıp daha rahat nefes almanız sağlanır.

  Burun Tıkanıkları Tedavi Edilir mi?

  Yukarıda anlatılan yöntemler işe yaramadığında başka bir problem olabileceği kuşkusu ile bir hekime gitmeniz önerilir. Çünkü burun kemik ve kıkırdak yapısı sizin rahat nefes almanızı güçlendirir. Böyle bir durum söz konusu ise medikal veya cerrahi tedavi şarttır.

Leave an answer