Answer ( 1 )

  1. Birkaç ay önce Türkiye’nin en zenginlerinin arasında yer alan 2 kişinin aileleriyle beraber yemek yedikleri bir restoranda masalarının yan masasında babamla beraber yemek yediklerine şahit olmuştum. Daha masaya oturur oturmaz yan masamızda kimlerin yemek yediğini fark etmiştik.

    Babamla beraber yemeklerimizin siparişini verdik ve kendi aramızda konuşmaya başlamıştık. Arada bir oturduğumuz masadan yan masada konuşulanlara kulak misafiri olmuştuk. Sanırım zengin kişileri biraz gözümde büyütmüşüm. Yan masadaki konuşmaları duydukça biraz şaşırmaya başlamıştım çünkü aynı konuşmaları amcamlara ziyarete gittiğimizde bizde konuşuyorduk. Amcam her gittiğimde “kardeşin okulu bitirdi mi?” diye sorardı ve bu soru gibi güncel hatta konuştuğumuz hiç konudan farklı olmayan bir çok konu konuşulmuştu masada.

    En sonunda yanımızdaki masa yemeklerini bitirdiler ve garson kızdan hesabı istediler. Ben herhalde hesap ödendi falan diyecek sandım ama kısa bir süre sonra hesapları geldi. Açıkçası fişi koydukları hesaplığın bile farklı olmasını bekliyordum ama oraya gelen herkes gibi davranılması beni biraz daha şaşırtmıştı. Hesapları 650 lira civarında tutmuştu. Kendi aralarında kısa bir  “ben ödeyeyim” kavgası döndü ama en sonunda bir tanesi diğerine dönüp “geçen sefer sen vermiştin şimdi sıra bende” dedikten sonra kredi kartıyla ödemesini yapmıştı.

    Bu 2 aile Türkiye’nin en köklü ailelerinin aile yemeği gibi bir şeydi ve açıklanan servetleri benim düşünebildiğimden bile çok daha fazlaydı. Babamla yediğimiz yemek zengin insanlar hakkındaki görüşlerimi biraz değiştirmişti. Çünkü hem konuştukları konular hem de restoran tarafından ağırlanma şekilleri normal bir insanla aynıydı.

Leave an answer