Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  Çekilecek nesneye göre objektif seçimi yapmak son derece önemlidir. Bazı şeylerin fotoğrafı uzaktan bazılarının da yakından çekilmesi gerekir. Vahşi bir hayvanın fotoğrafını çekmek istediğimizde veya bir futbol müsabakasının fotoğrafını belli bir uzak noktadan çekmemiz gerekecektir. Bunun için doğru fotoğraf nasıl çekilir? diye baktığımız zaman tele objektifi tercih etmemiz gerekir. Objektif seçimini doğru yapmak için objektif çeşitlerinin nasıl işimize yaradığını öğrenmemiz gerekmektedir.

  Doğru Bir Bakış Noktası Yakalayın

  İyi bir fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız doğru bir bakış noktası yakalamanız yerinde olacaktır. Fotoğrafını çekmek istediğiniz konu sabit bir konu ise, çevresinde biraz dolaşıp en iyi açıyı yakalamaya çalışın. Bunun yanında perspektifle ilgili hataları da hesaba katmalısınız.

  Değişik bakış açıları üretmeye çalışmanız iyi bir fotoğraf çekimi için yararınıza olacaktır. Kimi konular yatay çekilince kimi konular ise dikey çekilince iyi bir fotoğraf sonucuna ulaşılır. Bunu sağlamak adına ilk önce kadrajda büyük bir boşluk kalmamasına ve konunuz ile ilgili kesilen kısımlara dikkat etmeniz gerekir.

  Fotoğrafını Çektiğiniz Kişi İle İletişim Halinde Olun

  Tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinin fotoğrafını çekmek istediğinizde öncelikle kişinin rahatlamasını sağlayın. Kendinizden emin bir şekilde karşı tarafla iletişim kurun. Yalnızca konuşarak değil, beden dili veya göz teması ile de iletişim kurabilirsiniz.

  Yakından portre fotoğraf çekecekseniz göz kısmına netlik kazandırın. Diğer alanlardan oldukça önemli olan gözlerin net bir şekilde çıkmasıdır. Çekeceğiniz fotoğrafın konusuna göre deklanşöre basma zamanınız değişiklik gösterebilir. Hareketli fotoğraflarda dikkatli bir şekilde, manzara gibi fotoğraf çekimlerinde ise daha yavaş bir biçimde deklanşöre basmalısınız. Çekilecek ve yakalanacak fotoğrafı çok iyi bir şekilde takip edip can alıcı bir noktada deklanşöre basmanız gerekir.

Leave an answer