Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  Braille alfabesi nedir?

  Braille alfabesi, basılı materyallere erişemeyen görme engelli kişiler tarafından kullanılan dokunsal bir okuma ve yazma sistemidir. Baskı alfabesinin harflerini temsil etmek için yükseltilmiş noktalar kullanır. Ayrıca noktalama işaretlerini, matematik ve bilimsel karakterleri, müzik, bilgisayar gösterimi ve yabancı dilleri temsil eden semboller içerir.

  Braille neden kullanılır?

  Braille bir dil değildir. Tüm dillerin yazılabildiği ve okunabileceği bir koddur. Braille kullanımıyla, kör olan insanlar yazılı kelimeyi inceleyip inceleyebilirler. Okuryazarlık için bir araç sağlar ve bir kişiye yazım, noktalama, paragraflama ve diğer biçimlendirme hususlarına aşina olma yeteneği verir.

  Braille’i kim kullanıyor?

  Braille, esas olarak kör veya sağır olan insanlar tarafından kullanılır. Görme engelli insanların yaşamları için kritik derecede önemlidir, zira Braille’de okuma ve yazma yeteneği, okuryazarlık, entelektüel özgürlük, fırsat eşitliği ve kişisel güvenliğe kapı açar. Görme engelli olmayan öğretmenler, ebeveynler ve diğer kişiler Braille’i dokunuştan ziyade görme ile okur.

  Braille neye benziyor?

  Braille sembolleri, Braille hücreleri olarak bilinen alan birimleri içinde oluşturulur. Tam bir Braille hücresi, üç noktanın iki paralel dikey kolonunda düzenlenmiş altı yükseltilmiş noktadan oluşur (bir zar üzerindeki 6 rakamı gibi). Nokta pozisyonları bir ila altı arasında bir sayı ile tanımlanır. Bu altı noktanın bir veya daha fazlası kullanılarak 63 kombinasyon mümkündür. Hücreler, bir harfin, sayının, noktalama işaretinin, bir kelimenin bir parçasının veya hatta bütün bir kelimenin bir harfini temsil etmek için kullanılabilir.

  Braille nasıl icat edildi?

  Kör insanların bağımsız olarak okuma ve yazmalarını sağlamak için çok çeşitli yöntemler denenmiştir. Çoğu, yükseltilmiş baskı harflerini kullanan yöntemlerdi. Louis Braille tarafından icat edilen Braille sisteminin neden başarılı olduğuna, diğer yöntemlerin başarısızlığa uğramasına neden olan inanış, Braille’in, görsel için tasarlanan sembollere dayanmaktan ziyade özel olarak parmak ucuyla tanımlanacak şekilde tasarlanan bir ilişkisel nokta yöntemi üzerine kurulmasından kaynaklanıyordu. tanıma. Diğer avantaj, Braille’in kör insanlar tarafından tamamen bağımsız olarak yazılabilmesiydi.

  Braille kodu, özellikle İngilizcede sıkça görülen kelimeler için kasılmaların eklenmesiyle yıllar boyunca sürekli modifikasyona uğramıştır. Kasılmaların kullanımı daha hızlı Braille okumasına izin verir ve Braille kitaplarının boyutunu azaltmaya yardımcı olur. 19. yüzyılın başlarında Fransa’da Louis Braille tarafından geliştirilmesinden bu yana, Braille, görme engelli veya görme engelli kişiler için okuma yazma becerisini geliştirmek ve geliştirmek için etkili bir iletişim aracı ve kanıtlanmış bir yol haline gelmiştir.

  Braille nasıl yazılır?

  Her kelimenin her harfi Braille’de ifade edildiğinde, kontrastsız Braille olarak adlandırılır. Birçok yeni kör edilmiş yetişkin, kişisel veya mutfak eşyalarını etiketlemek için işe yaramaz Braille bulmaktadır. Kitaplar veya diğer okuma materyalleri de kontrastsız Braille’de yazılabilir.

  İngilizce ders kitaplarını ve yayınları çoğaltmak için sıklıkla kullanılan sistem sözleşmeli Braille olarak bilinir. Bu sistemde, hücreler bireysel olarak veya çeşitli kasılmaları veya bütün kelimeleri oluşturmak için başkaları ile kombinasyon halinde kullanılır. Örneğin, kontrastsız Braille’de “onu seviyorsunuz” ifadesi on iki hücre alanı gerektirir. Sözleşmeli Braille yazılmış olsaydı, aynı ifade sadece altı hücre boşluğu kullanırdı. Y ve L harfleri, “siz” ve “beğen” kelimelerinin tamamı için de kullanılır. Benzer şekilde, “onu” kelimesi h ve m harflerini birleştirerek oluşturulur.

  İngilizce sözleşmeli Braille’de kullanılan 180 farklı harf kasılma ve 75 kısa form kelimesi vardır. Bu kısa yollar, Braille’de kitapların çoğaltılması için gereken kağıt miktarını azaltır ve daha hızlı okumayı sağlar.

  Kağıt, kalem, daktilo veya yazıcı ile basılı materyaller üretilebildiği gibi, Braille de çeşitli şekillerde yazılabilir. Kabartmalı Braille genellikle bir Perkins Brailler kullanılarak üretilir. 50’den fazla tuşa sahip bir daktilodan farklı olarak Perkins Brailler’in sadece altı tuşu ve bir boşluk çubuğu vardır. Bu tuşlar, bir Braille hücresinin altı noktasına karşılık gelecek şekilde numaralandırılmıştır. Çoğu Braille hücresi tek bir noktadan daha fazlasını içerdiğinden, Brailler anahtarlarının tümü veya herhangi biri aynı anda itilebilir.

  Bilgisayarlar, Braille kullanıcıları için ek okuryazarlık alanlarını genişletiyor ve geliştirmeye devam ediyor. Yazılım programları ve portatif elektronik Braille not tutkunları, kullanıcıların yazılarını kaydetmelerine ve düzenlemelerine izin verir, onlara sesli veya dokunsal bir şekilde geri yansır ve masaüstü bilgisayar destekli Braille embosser ile bir basılı kopya üretir.

Leave an answer