Answer ( 1 )

 1. Kokunuz sizin imzanızdır. Güzel kokmadan güzel ya da karizmatik olamayız. Parfüm seçimimiz büyük önem taşır. Çünkü insanlar kendilerine uygun olmayan parfümleri, sadece ismini duyduğu ya da kullanmak için kullanmak üzere satın alıyorlar. Birinin tenine çok uyum sağlayan parfüm, bir başka kişinin tenine uyum sağlamayabilir. Tercih ettiğiniz parfümü ile insanların başını döndürebilir ya da kötü/ağır kokuya neden olabilirsiniz. O nedenle size en uygun parfümü seçmek adeta bir sanattır. Deneme yanılma yöntemlerinizle tercihlerinizi oluşturabilirsiniz.

  Peki, Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Parfüm alışverişinizi kendinizi en iyi hissettiğiniz saatlerde yapın. Nasıl çok aç ya da uyku hallerinde sağlıklı alışveriş yapamıyorsak parfüm seçerken de öyle olacaktır. Uykusuzluk, yorgunluk duyularınızın çalışmasını etkiler.

  Çok koku denemek bir süre sonra tüm kokuların karışmasına neden olur. Bir iki koku denedikten sonra bir süre ara verin ve o arada kahve gibi keskin kokularla kendinizi resetleyin. Sizinle bütünleşecek bir parfüm arıyorsanız, iyi bir tercih yapabilmek için seçiminizi uzun dilimlere yayın. Acele etmeyin.

  Koku duyumuz vücutta en kısa sürede adaptasyona uğrayan nörondur. Bir süre sonra tüm kokular birbirine karışacaktır. Ayrıca parfümün asıl kokusu sıktıktan yaklaşık otuz dakika sonra daha iyi anlaşılır. İlk sıktığınızda güzel gelen koku sonradan farklı gelebilir.

  Ten renginiz, yaşadığınız çevre, hormonsal ve fiziksel yapınız, yaşınız ve beslenme şeklinize kadar her faktör koku seçiminizde önemli olacaktır. Mesela yağlı ciltler kokuyu daha uzun süre taşırlar. Ayrıca parfümler EDT ve EDP olarak ikiye ayrılır. EDP daha uzun süre kalıcılığı olan parfümlerdir.

  Parfüm alışverişine çıktığınızda üzerinizde önceden sıktığınız başka parfüm olmasın. Parfümü denerken kolunuzda deneme yapabilirsiniz.

  Parfüm kullanırken ve seçerken en iyi verim nabzınızın olduğu noktalara sıkmaktır.

  En uygun kokuyu seçebilmek için koku türlerini iyi bilmek gerekiyor.

  Örneğin:

  Oryantal kokular ağır, şehvet uyandırıcı, gizemlidir. Temel notaları vanilya, tarçın, karamel ve amberdir. Sıklıkla baharat aromalarıyla birlikte kullanılır. Kış mevsiminde daha çok tercih edilir.

Leave an answer