Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  Her ne kadar herkesin akıllı telefonlarında, çözünürlüğü yüksek ve kaliteli çekim yapan kameralar olsa da fotoğraf makinelerinin yerini tutmamaktadır. Özellikle dijital fotoğraf makinelerin bulunması fotoğrafçılığı daha cazip bir hale getirmiştir. Bir çok dijital makine, yeni teknolojik gelişmelerle beraber fotoğraf çekimi konusunda değişik olanaklar sunmaktadır. Bu maksatla da fotoğraf makinesi seçerken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Nasıl Bir Fotoğraf Makinesi Alınmalıdır?

  Fotoğraf makinesi seçilirken en önemli konuların başında, bu makinenin ne için alınacağı olmaktadır. Fotoğraf makineleri hobi olarak kişisel çekim veya profesyonel amaçlarla alınmaktadır. Bu da makinelerin fiyatlarında ve özelliklerinde bazı farklar oluşturmaktadır. Bireysel makineler genellikle kompakt, profesyonel makineler ise DSLR olarak tanımlanmaktadır. DSLR olarak tanımlanan makineler objektifleri değiştirilebilen makinelerdir, kompakt makinelerde ise objektif sabittir. Profesyonel makinelerle birlikte genellikle uzak ve yakın çekimler için iki ayrı objektif bulunmaktadır, daha da profesyonellerde ise bu objektif sayıları artabilmektedir. Bir diğer husus ise netlik motor ayarının olmasıdır, bu ayar otomatik veya manuel olarak yapılmaktadır. Netlik motorunun makinenin üzerinde olması objektif de olmasından daha çok tercih edilmektedir.

  Fotoğraf Makinesi Alımında Dikkat Edilecek Diğer Hususlar Nelerdir?

  Fotoğraf makinelerin kalitesini belirleyen birçok özellik bulunmaktadır. Bunların başında piksel olarak da tanımlanan çözünürlük oranının yüksek olmasıdır. Bu oranın yüksekliği daha kaliteli çekimleri sağlamaktadır. Makinede bulunan zoom (yakınlaştırma) yapma kapasitesi de özellikle uzak çekim ve detay çekimlerde çok önem arz etmektedir. Bir başka özellik ise pozlama denilen İSO başarısı olmaktadır, bu özellik düşük ışıklarda da daha net ve kaliteli çekim yapma imkânı sağlamaktadır. Alınacak fotoğraf makinelerinin ışık alma derecesinin yüksek (f değerinin düşük) olması, kaliteli flaşı olması ve video çekme özellikleri de olmalıdır. Özellikle bireysel olarak alınacak makinelerin, profesyonel bilgiye ihtiyaç duyulmadan kendi ayarlarını yapması (netlik, flaş ve zoom gibi) daha faydalı olmaktadır. Son olarak ta çanta ve aksesuarları kaliteli ve kullanışlı olmalıdır.

Leave an answer