Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  Golf, çim ile kaplı olan açık parkur üzerinde ufak golf topunun, golf sopası ile vurarak ilerlemesine yardımcı olarak alandaki deliklerin içine sokmaya, girdirmeye çalışma amacı olan bir oyundur.

  Golf’te asıl önemli olan gol topunu vurabileceğiniz en az hamle ile topu deliğe sokabilmek. Golf’ün diğer spor dalları arasından ayrılmasına sebep olan en temel özellik ise oyun esnasında karşı tarafın size hiçbir şekilde müdahale şansı olmamasıdır. Kısacası kazanmak ya da kazanmamak, tümüyle, sizdeki kişisel yeteneğe, öngörülere, hesaplamalara bağlı olmaktadır. Golf’ün, teknik açısından herhangi bir rakibe ihtiyaç duymadan kendi kendinizin de oynayabileceği bir spor türüdür.

  Golf İçin Gerekenler?

  Golf oynamanız için ilk olarak club adı verilen sopalara ihtiyaç vardır. Oyuncular, alandaki vuruş yerinin ya da ulaştırılması istenilen mesafeler için farklı boyda sopalar yani club’ları kullanabilir ancak bu clubların sayıları toplamda 14’ü geçememektedir. Normal olarak bir gol alanında toplam 18 adet delik bulunmaktadır. Her bir deliğin yeri yanında bulunan bayraklı direk ile oyuncuya gösterilmektedir. Ama genellikle golf severler 9 delik üzeri oyun oynayarak alanda 2 adet maç yapmaktan yana olurlar.

  Golf’ün Oynanma Şekilleri?

  Golf sporu 2 ayrı biçimde olabilir. İlk olarak (match play): kazanılan ya da kaybedilen deliğin sayılarına göre oynanılabilen maç oyunu olarak adlandırılır. Rakip ya da takım matematiksel olarak da 18 delik sonrasında kazanamayacağı durumlar içinde bu oyun erken delikler de bitecektir. Yani oyun 18. deliklere kadar devam etmez. 2. tür olarak oynanan maçta ise toplam olarak en az vuruşun yapılarak topun deliğe girmesini sağlayan oyuncunun kazanmış olduğu tüm vuruşların sayısı ona ait olur. Her bir deliğin güzergâhındaki ‘tee’ noktasının bide ‘green’ noktaları bulunur. Bulunan bu deliklerin her biri için oyun alan başında yer almakta olan noktadan başlamaktadır.

Leave an answer