Answer ( 1 )

 1. Günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız stres, aslında birçok oluşan duruma verilen psikolojik bir tepkidir. Stresi oluşturan ana etken ise, kişilerin olayları algılama şeklinden kaynaklanmaktadır.

  Kadınların Hamilelikte Stresli Olma Nedenleri Nelerdir?

  Kadınların hamilelik döneminde daha fazla stresli olması esas itibarı ile hormonal değişimlerden kaynaklanıyor. Yapılan araştırmalarda kadınların hamileliklerinin bazı dönemlerinde çok daha fazla stres yaşamalarına, kanlarındaki CRH hormonunun aşırı yükselmesinden kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu hormonlardaki düzensiz artış ve azalış anne adaylarında davranış değişikliklerine de yol açıyor. Daha önce hiç hoşlanılmayan yemek ve kokulardan hoşlanırken, sevilen davranış ve nesnelerden uzak duruluyor, gülünmeyecek olaylara kahkaha atılırken neşeli ortamlarda ağlama başlıyor.

  Hamile adaylarını strese sokan konuların başında ise doğum korkusu geliyor. Doğum korkusunun içinde; doğumda anne ve bebeğin başına gelebilecek olaylar, bebeğin sağlıklı olup olamayacağı, doğum sonrası masraflar ve bebeğe gereği kadar bakamayacağı endişesi de bulunuyor. Bu endişe ve korku ortamı doğum sonrasına kadar süreceği için stresli olma hali de gebelik süresince sürüyor ve doğum zamanı yaklaştıkça artıyor.

  Kadınların Hamilelik Döneminde Yaşadıkları Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

  Hamilelik döneminde aşırı stres yaşayan kadınlarda yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi birçok problemin oluştuğu tespit edilmiştir. Kadınlarda meydana gelen bu sorunların artması hem anneye hem de çocuğa zarar verebiliyor ve düşük yapma ihtimalini da oldukça arttırıyor. Bu sorunlardan ve risklerden korunmak için ise stresle başa çıkmak gerekiyor. Hamile kadınlar kendilerini stresli hissettikleri ortamı derhal terk ederek açık havada yürüyüş yapmalıdır. Stresin yol açtığı nefes düzensizliğini derin nefes alma tekrarları ile giderebilirler. Gülmek ve birileri ile uzun süren konuşmalar yapmak ta stresle mücadele yöntemleri arasındadır. Hamile kadınlar hareketsiz kalmamalı ve daha sağlıklı beslenmelidir, ayrıca sürekli doğum videoları izleyerek streslerini daha da artırmamalıdır.

Leave an answer