Answer ( 1 )

 1. Düşüncen hem doğru hem yanlış. Kendi tecrübelerimden örnek vermem gerekirse, her iş veya iş fikri farklıdır ama süreçleri genelde benzemektedir. Kendi ana işim dışında hobi olarak kurduğum tüm iş kollarında (web siteleri, yazılım ofisi vb,) eğer o işte en az 5-10 yıl çalışmadıysan yapacağın işi anlamak için okuman gerekiyor. Kitaplardan çok intertte araştırmalar yapabilirsin. KESİNLİKLE seninle aynı iş fikrine sahip olan insanlarla tanışmalısın. Onlardan öğreneceğin çok fazla tecrübeler olacaktır. Hatta konuştuktan sonra bazı fikirlerin değişebilir veya bazıları fikirlerinin pratikte işe yaramadığını görebilirsin. Alanında iyi olan insanlara iş fikrinden de ” fikrimi çalacaklar diye ” kesinlikle korkma. Ben bilginin paylaştıkça artacağına inanıyorum. Kendi mimarlık ofisimi açarken tanıştığım tecrübeli mimar arkadaşlarımın tavsiyeleri benim çok işime yaradı. Hatta o tavsiyeler sayesinde kimi zaman hem paradan hemde zaman da tasarruf ettim.

  İşin birde kurulma süreci var ki bu süreç devlete, mal sahine, alacağın eşyalara vb.. şeylere ödeyeceğin paralarla geçen bir süreç oluyor. Eğer yapacağın işle ilgili bir tecrüben yoksa bu süreçte aklına bile gelmeyen giderler bütçenin bir anda erimesine neden olabiliyor. O yüzden dikkat etmen gerekiyor.

  Firma kurarken;
  – Şirket açılma masrafların oluyor (Şahıs veya limited)
  – Dükkanın kirası ve bu kiranın üzerin ödeyeceğin stopaj (yurt dışında bu stopajı ev sahipleri ödüyor diye biliyorum),
  – Her ay kapınan dayanan muhasebecinin ücreti,
  – Her ay sevgili muhasebecinden gelen “Bu ayki ödemeniz gereken ücretler” – ki bunlar vergi borcu, pul parası, temizlik vergsi vb. oluyor.
  – Yanında insan çalıştıracaksan onun maaşı ve maaşına yakın vergileri, harçları.

  Kısacası verdikçe veriyorsun. İş konusundan verebileceğim en iyi tavsiyelerden bir tanesi – İşinde belli bir noktaya gelene kadar kesinlikle ama kesinlikle firmanı açma. Olabildiğince devlete bulaşmadan iş fikrini denemen gerekiyor. Eğer ben iş fikrimden emin %100 tutar diyorsan ve paramda var diyorsan orasını sen bilirsin ama para konusuna çok dikkat et.

  Bu konuda kitaplar işin teorik bilgilerini alacağın yerdir ama uygulama kısmı ise tecrübedir. Yapacağın işten eminsen ve araştırmanı da çok iyi yaptıysan arkadaşlarını ve çevreni de çok dinleme. Toplum olarak maalesef tüm fikirlere biraz kapalıyız. Daha ne yapacağını bile anlatmadan insanlar “Tutmaz o iş ” “Aynısı şurada da var” “Aynı iş kolunda çok büyük firmalar var onlarla yarışamazsın.” “Sen yapamazsın” gibi cümleler kurabiliyor. Bunlara da kesinlikle aldırma. İş yaşamında MOTİVASYON son derece önemli. Pozitif düşünmeye kendini zorlaman gerekiyor. Her zaman yeni insanlarla tanışmayı unutma. En önemlisi hayatında mutlu ol ve harekete geç.

Leave an answer