Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  Sargasso denizi

  Dünyanın diğer tüm denizleri en azından kısmen karaya sınırları bulunmaktadır ama Sargasso Denizi sadece okyanus akıntıları tarafından tanımlanmaktadır yani denize hiç bir kıyısı bulunmamaktadır. Kuzey Atlantik Subtropikal Gyre içinde yer almaktadır. Körfez Çayı, Sargasso Denizi’nin batı sınırını oluştururken, Deniz kuzeyde Kuzey Atlantik Akımı, doğuda Kanarya Akıntısı ve güneyde Kuzey Atlantik Ekvator Akımı tarafından tanımlanmaktadır. Bu alan okyanus içindeki su akıntıları tarafından tanımlanmaktadır. Normal denizlerde kara sınırları denizin sınırlarını çizerken, Sargasso’da ise okyanus içindeki akıntıların oluşturduğu alana Sargasso denizi denmektedir. Dünyada deniz ismiyle anılan ve karaya sınırı bulunmayan tek denizdir.

  Sargasso Denizi, Sargassum denilen serbest yüzen deniz yosunu cinsi için adlandırılan geniş bir okyanus yamacıdır. Dünyanın dört bir yanında okyanusta yüzen birçok farklı alg türü olmasına rağmen, Sargasso Denizi, ‘holopelagi’ olan sargassum türlerini barındırması bakımından eşsizdir – bu, alglerin sadece okyanusun etrafında serbestçe yüzdüğü anlamına gelmez, fakat açık denizlerde vejetatif olarak çoğalır. Diğer deniz yosunları, okyanus tabanındaki yaşamı yeniden üretir ve hayata başlar.

  Sargassum, çok çeşitli deniz canlılarına ev sahipliği yapmaktadır. Kaplumbağalar, sargassum paspasları, yavruların yiyecek ve barınak sahibi olduğu kreşler olarak kullanırlar. Sargassum ayrıca, bu yüzen alglere özel olarak uyarlanmış karides, yengeç, balık ve diğer deniz canlıları için gerekli yaşam alanlarını da sağlar. Sargasso Denizi, beyaz marlin, porbeagle köpekbalığı ve yunus balığı gibi tehdit altındaki ve nesli tükenmekte olan yılan balıkları için bir üreme alanıdır. Kambur balinalar yıllık olarak Sargasso Denizi boyunca göç eder. Ton balığı ve kuş gibi ticari balıklar da Sargasso Denizi boyunca göç eder ve ona yiyecek için bağımlıdırlar.

  Geçen günlerde bir bilgi yarışmasında sorulan sorular arasında olması nedeniyle insanlar tarafından daha da ünlenmiş olan denizdir.

   

Leave an answer