Answer ( 1 )

 1. Natamisin Nedir?
  Natamisin, doğal ve etkili bir şekilde besinlerin içinde maya ve küflerin büyümesini engelleyen bir maddedir. Bakteriyel fermentasyon sonucunda toprak doğal olarak oluşan ve Pimaricin olarak da bilinen Natamisin, DSM bilim adamları tarafından 50 yıldan fazla bir süre önce keşfedilmiştir. 1967’den beri piyasada yer almakta olup, ağırlıklı olarak gıdaların korunması ve raf ömürlerinin arttırılması için gıdalar üzerinde kullanılmaktadır.

   
  Natamisin nasıl üretilir?
  Natamisin, sıkı bir şekilde kontrol edilen fermantasyon işleminin ardından saf bir kültür bakterisiyle üretilir. Bu üretimin sonucunda Natamisin son ürünün saflığını ve kalitesini sağlamak için süzülür ve yıkanır. Natamisin maddesi hem sıvı hem de toz olarak bulunabilir.

   
  Natamisin Neden Kullanılır?
  Natamisin maddesi, maya ve küflere karşı peynir, mayalı et, yoğurt, meşrubat, şarap ve unlu mamul gibi birçok çeşit ürünü korumak için dünya çapında izin verilen gıda maddelerinden biridir. Natamisin’in doğal ve verimli bir gıda koruma yöntemi olarak sağladığı faydalar nedeniyle, gıdalarda raf ömrünü uzatmak ve bozulmayı önlemek için kullanılmaktadır.

  Natamisin birçok ürünün raf ömrünü önemli ölçüde uzatabilmektedir. Natamisin için ilk ve en çok kabul göre uygulama alanı peynir yapımı ve fermente etlerdir. Bu gıda kategorileri mantar ve bakterileri karşı korumak büyük önem taşımaktadır. Natamisin sayesinde gıdaların normal raf ürünleri 2 katına çıkmaktadır.

   
  Sağlık ve Güvenlik Açsından Natamisin
  Natamisin maddesinin gıdaların koruması amacıyla kullanılmasında, tüketiciler tarafından herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşılmamıştır. Bu gerçek, maddenin bağımsız otoriteler tarafından gözden geçirilen ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemediğini kanıtlayan birçok çalışmayla da kanıtlanmıştır.

  Araştırmaklar, Natamisin kullanılmış ürünlerin çok fazla tüketimiyle bile, herhangi bir sağlık sorunun yaşanmadığını göstermektedir. Dünya sağlık örgütü tavsiye edilen kullanım miktarı 0,3 mg / kg vücut ağırlığı / gün olarak belirlenmiştir. Bu değerler belirlenirken, yaşamı boyunca her gün 7 kilodan fazla peynir tüketen bir kişinin (75 kilo ağırlığına) eşdeğerdir. Yani bu maddeyle yapılan besinleri her gün 7 kilodan az tükettiğiniz taktirde herhangi bir sağlık probleminin ortaya çıkmayacağını göstermiştir. Diğer araştırmalarda ise diğer besinler üzerinden yapılsalar dahi hiçbir sağlık problemi ile karşılaşmadıklarını da kanıtlamışlardır.

  Kaynak = http://www.natamycin.com/natamycin

Leave an answer