Answer ( 1 )

 1. This answer is edited.

  Yıllardır aynı tarihte kutlanan sevgililer gününün nasıl ortaya çıktığına dair birçok hikâye vardır. Birçok kişi sevgililer gününde sevgilisini mutlu etmenin yolunu araştırmakta ve hediye arayışına girmektedir. Sevgililer günü neden kutlanır ve neden çıkmıştır? Bu özel günün ortaya çıkması Eski Roma’ya kadar uzanan bir süreçtir. Yıllar boyunca aynı günde kutlanan sevgililer günü daha ticari boyuta kadar gelmiştir.

  Sevgililer Gününün Tarihçesi

  Eski Roma’da 14 Şubat kutsal sayılan bir gündü. Eski Roma’da evlilik tanrıçası olarak bilinen Juno anılır ve o gün herkese tatil edilirdi. 15 Şubat günü Lupercalia bayramının başlangıç günüydü. Roma’da yaşayan genç halk için bugün çok önemli bir gündü. Eski bir gelenek olan bu günde genç erkekler ve genç kadınlar kiminle birlikte olacaklarını belirliyor ve tüm günü beraber geçiriyorlardı. Genç kızlar isimlerini küçük kâğıtlara yazıp kavanozlara atıyor ve erkeklerde kavanozlardan kura çekerek beraber olacakları kızı seçiyorlardı. Birbirine âşık olan çiftler beraberliklerini devam ettiriyor ve sonunda evleniyorlardı. O günden günümüze kadar uzanan sevgililer günü her toplumda farklı bir şekilde kutlanarak devam etmektedir. Sevgililer gününün toplumsal bir olay haline gelmesi ise 1800 yıllardan sonra oluşmuştur. Amerika Birleşik Devletlerinde Esther Howland’ın ilk sevgililer günü kartını yollayarak ilk kutlamayı başlatmıştır. Daha sonra bu sevgililer günü kartı ticari bir boyut kazanmaya başladı.

  Sevgililer Gününün Ticarileşmesi

  Eski çağlarda daha çok aşk ve sevgi üzerine kutlanan gün 19. yüzyıldan sonra ticari sektör haline gelmeye başlamıştır. Amerika’da bulunan bir firma sevgililer gününe özel kartlar basıp satışa başlayınca artık daha maddi bir boyut kazanmıştır. Günümüzde ise aşkın ve sevginin göstergesi olarak alınan maddi değerde eşyalar günün önemini belirlemektedir.

Leave an answer