Answer ( 1 )

 1. Çok güzel bir soru sormuşsunuz çünkü her yeni mühendislik öğrencisinin ve mühendis adaylarının merak ettiği bir sorudur. Aynı zamanda diğer fabrikalarda tekstil mühendislerinin tam olarak ne yaptıklarını öğrenmeniz için de güzel bir cevap olacak.

  Tekstil Mühendisleri iş bulma konusunda çok şanslıdırlar. Hiçbir zaman iş bulmakta sıkıntı yaşamazlar. Çünkü diğer mühendislikler gibi  her okulda eğitimi verilmez ve bir yıl içinde binlerce mezun çıkmaz. Tekstil Mühendisliği mezunları otomativ firmaları, uzay araçları, havacılık sektörü, inşaat sektöründen askeri alana kadar yayılmıştır. Son yıllarda ise endüstri ve malzeme bilimi mühendisliği ile iç içe girmiş durumdadır. Zaten aldığınız eğitim avrupa standartlarında ve son yıllardaki gelişmeler de müfredata eklenerek verilmektedir. Tabi ki işin mühendislik kısmıyla ar-ge ve ür-ge konularına meraklı olan arkadaşlar yeni lif bulma, yeni tekstil malzemesi bulma arayışında ve mevcut malzemelerin performans özelliklerinin artırılmasında ve iyileştirilmesinde çalışmaktadırlar.

  Bununla birlikte kimya kısmına ilgi duyan arkadaşlar için boyahane diye bilinen yani terbiye apre kısmıyla ilgilenen arkadaşlar da yurt dışında ve yurt içinde iş bulabilme şansları yüksektir. Bu durumu açarsak istenilen son ürünü halihazırda kumaş tipine göre boyama, baskı ve kimyasallarla işleme sokarak elde etmeye çalışmaktadır. Tekstil Mühendisliğinin her alanında terbiye,dokuma,örme, konfeksiyon iplik teknoloji vs. Proses mühendisliği yapılır. Yani belirli istatistiksel oranlara göre üretim kontrol edilir, raporlanır, bitmiş üründe karşımıza çıkabilecek sorunlar öngörülerek daha ilk operasyonlarda çözülmeye çalışılır.

  Benim çalıştığım konfeksiyon alanında ise kumaş satın alma kontrolü, istenilen pastal ölçülerinde kesilmesi, dikimin kalite kontrolünün yapılması ve paketlenmiş sevkiyat yapılır. Her bölümde kendinden sonra yapılacak operasyonda çıkabilecek sorunlar öngörülerek aksiyon alınır. Sürekli bir kontrol üretimini denetim altında tutma ve daha hızlı üretebilmek için metod mühendisliği yapılır.

  Günümüzde tekstil mühendisleri, endüstri mühendisleri ile birlikte konfeksiyon fabrikalarında üretim mühendisi ve sistem mühendisi olarak çalışmaktadır.

  Asgari ücretin 2 katını ilk başlangıçta almaktadırlar ve deneyim kazandıkça kazandıkları miktar artmaktadır. Kendini pazarlama alanında geliştirmiş, deneyimleri 20 yılı aşmış 50 bin TL civarında maaş alan tekstil mühendisleri de vardır. Yıllarca üretim mühendisliği yapan 5 bin TL maaş alan da vardır. Bu iş tamamıyla kişinin karakter özelliklerine ve sorun çözme yeteneğine bağlıdır.

Leave an answer